Odszkodowania za skradzione towary jako koszt
Firma transportowa, która wypłaca odszkodowanie za towary zrabowane przez złodzieja podczas ich przewozu, rozliczy tę kwotę w rachunku podatkowym. Warunkiem jest jednak, że nie przyczyniła się do tego zdarzenia. Tomasz Krywan
- Przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) prowadzi firmę transportową. Płaci podatek liniowy i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów (metodą kasową). Zdarza się, że podczas transportu przewożone towary zostają skradzione. Czy odszkodowania wypłacane z tego tytułu przez przedsiębiorcę mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelniczka.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tych, które są wymienione jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Wyłączenie z ustawy...
Do kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów zalicza się, między innymi, kary umowne i odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodu (zob. art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT).
Jest to jedyne określone wprost w przepisach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta